Pages

Isnin, 24 Oktober 2011

Rancangan Pengajaran Harian


PENGENALAN

Pelajaran Matematik secara amnya adalah salah satu bidang ilmu pengetahuan yang memerlukan individu itu berfikir secara kreatif dan kritis dalam melahirkan atau membentuk sesuatu
pendapat atau jawapan.
Objektif Falsafah Pendidikan Negara adalah untuk melahirkan warganegara yang berkebolehan segala bidang dan berketerampilan serta mengamalkan budaya Matematik dalam kehidupan mereka.
Budaya matematik dapat mempamerkan ciri-ciri individu yang bersemangat tinggi, ingin tahu, ingin cuba membuat keputusan berdasarkan strategi dan fakta konkrit.
Pendidikan Matematik memberi peluang kepada pelajar belajar melalui pengalaman sedia ada yang diperolehi dalam masyarakatnya dan dipraktikkan di sekolah dengan bantuan dan bimbingan daripada guru dan rakan. Proses ini dapat menanam minat dan bakat murid-murid dapat dicungkil dalam mengembangkan pengetahuan berkaitan dengan pelajaran Matematik. Kemahiran yang dipupuk dapat membantu murid menyelesaikan permasalahan dalam perkara berhubung Matematik dengan mudah dan sistematik.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik
Tahun : 4 Cemerlang
Bilangan Pelajar : 32 orang
Tarikh : 20. 9.2011
Masa : 7.45 – 8.45 am
Topik : Pecahan
Tajuk : Pecahan Wajar
Objektif  Pembelajaran : 
Pada akhir pembelajaran pelajar dapat menyatakan pecahan setara bagi pecahan wajar
Hasil Pembelajaran :
i.menyatakan dan menulis pecahan setara bagi pecahan wajar.
ii.Membanding dua pecahan wajar      
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: 
i.Set Induksi :Menghafal sifir
ii.Aktiviti : Individu dan kumpulan 
iii.Penutup :Kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran
Nilai Murni: 
Bekerjasama, patuh pada arahan, menghormati, memberi perhatian, bertanggungjawab.
KBKK: 
Menjana idea, memahami, mengingati, mengkategorikan dan membuat kesimpulan.
Bahan Bantu Mengajar: Carta Pecahan, Kad Pecahan, Papan Pecahan, Kertas Surih, Jadual Aktiviti Kumpulan, Lembaran Kerja dan Video Toturial. 
Pengetahuan sedia ada : 
Murid tahu istilah konsep pecahan wajar, menguasai sifir dengan sepenuhnya.

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Set Induksi ( 10 minit)
Pecahan adalah nombor yang mewakili satu atau beberapa bahagian daripada satu keseluruhan yang telah dibahagikan kepada beberapa bahagian yang sama besar. Setiap pecahan mempunyai pengangka dan penyebut. Rujuk lampiran BBM 1  
1.Pecahan yang pengangkanya lebih kecil daripada penyebut dipanggil  pecahan wajar.

Misalnya:
1/2 , 3/4 , 7/10
*Nilai satu pecahan wajar adalah kurang daripada 1
2.Membanding nilai pecahan wajar
a)Apabila membandingkan dua pecahan dengan penyebut yang sama,pecahan dengan pengangka yang lebih besar mempunyai nilai lebih besar. Rujuk Lampiran BBM 2  
Misalnya :                                                          
Yang manakah lebih besar ,            1 /4      atau   3/4   ?
                                                                                     

b)Apabila membandingkan dua pecahan dengan pengangka yang sama,pecahan dengan penyebut yang lebih kecil mempunyai nilai yang lebih besar. Rujuk lampiran BBM 3   
Misalnya :                                        
Yang manakah lebih besar ,        1/5 atau   1/3  ?
                                                            
*Anda dapati bahawa penyebut 3 adalah lebih besar saiznya daripada penyebut 5
    Tetapi 1/3  adalah lebih besar saiznya daripada 1/5 
                                   3 bahagian yang sama besar adalah lebih besar daripada 5 bahagian yang sama besar.
Jawapan   :   1/3 adalah lebih besar daripada  1/5

c) Apabila membandingkan dua pecahan yang pengangka dan penyebutnya tidak sama, tukarkan setiap pecahan kepada pecahan setara yang mempunyai penyebut yang sama.

Aktiviti perkembangan 1 (15 minit)
1.Guru Memberi satu set tiga keping kad (kad A,kad B,kad C)berbentuk bulatan yang sama saiz kepada murid.
Rujuk Lampiran BBM 4
2.Murid melipat kad B kepada dua bahagian dan melipat kad C kepada empat bahagian yang sama besar. 
3.Kad B dipotong kepada dua bahagian dan kad C dipotong kepada empat bahagian yang sama besar mengikut lipatan.
Rujuk Lampiran BBM 5
4.Murid mengambil sekeping daripada kad B yang telah dipotong dan menindih di atas kad A. Kemudian murid mengambil dua keping daripada kad C yang telah dipotong dan menindihnya ke atas kad A.
5.Guru membimbing murid membuat kesimpulan:
1  / 2 daripada kad A=       keping kad B yang dipotong =      keping kad B yang dipotong.                                                    
Jawapan   : 1/2    sama dengan 2/4 .Tegaskan murid ½ setara dengan 2/4.    ½ = 2/4

AKTIVITI PERKEMBANGAN 2 ( 15 MINIT)
1.Pecahan setara ialah pecahan yang sama nilai.
Rujukan Lempiran BBM 6
Pecahan setara boleh diperolehi dengan :
a)Darabkan pengangka dan penyebut dengan nombor yang sama.
                                                           
contoh:   3 = ____
                 4       16 
Penyelesaian : 33X 412
                             4    4 X 4     16
*Nota : Darabkan pengangka dan penyebut dengan nombor yang sama.
b)Bahagikan pengangka dan penyebut dengan nombor yang sama. 
        
contoh:   10=  ____
                  5        3
Penyelesaian :          1010 ÷ 52
                                       15     15 ÷ 5     3     
*Nota : Bahagikan pengangka dan penyebut dengan nombor yang sama.

2.Guru juga memaparkan Papan Pecahan seperti berikut.
Rujuk Lampiran BBM 7
a. Berdasarkan Papan Pecahan di yang ditunjuk,murid mengecam dan menentukan sebanyak yang mungkin pasangan pecahan yang setara. Bincangkan sama ada pasangan pecahan berikut setara atau tidak setara.
Contoh:
                                                                     
       a.         1/2   = 2 / 4 *                                        
                                                                              
*Darabkan pengangka dan penyebut dengan nombor yang sama.
b. Bincangkan dengan murid membuat pengiraan bagi mendapatkan pecahan setara. Guru menjelaskan perkaitan antara dua pecahan setara. Guru menjelaskan perkaitan antara dua pecahan setara dengan merujuk kepada Papan pecahan.
Contoh 1:
½    X    2/2    =     2/4
                                                         
 ½   sama dengan dua keping   =   1/4
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
*Nota:Apabila menjalankan operasi mendarab pastikan pengangka dan penyebut yang digunakan adalah sama                                
3. Guru mempamerkan carta pecahan: Rujuk Lampiran BBM 8
a.Melalui bahagian berlorek di dalam carta pecahan ,murid dapat melihat bahawa:
                                          
 ½ setara dengan   5/10
                                             

b . Guru menjelaskan kepada murid perkaitan dengan carta pecahan tersebut:
5/10 boleh dinyatakan dalam bentuk termudah apabila pengangka dan penyebutnya dibahagikan dengan 5. 
Contoh :  5 5  ÷ 51
                  10   10 ÷ 5     2            
*Murid sudah menguasai sifir dengan sepenuhnya.

Aktiviti perkembangan 3 ( 15 minit )
1 Setiap kumpulan diberi sekeping kad B dan Kertas Surih dengan lakaran bulatan.Rujuk Lampiran BBM 9     
a.Murid melorek  1/6  pada kertas surih S kemudian bandingkan dengan 1/3 pada kad.
b. Ulang aktiviti dengan pecahan 2/6 hingga 5/6.
c.Guru mengedarkan jadual 1 kepada setiap kumpulan.Lengkapkan Jadual  1 dengan menggunakan frasa lebih besar daripada,lebih kecil daripada atau sama besar. 
Rujuk Lampiran BBM 10
d.Daripada aktiviti di atas guru membimbing murid membuat generalisasi mengenai pecah-pecahan per enam dan satu per tiga.

AKTIVITI PERKEMBANGAN 4 ( 5 MINIT ) 
a.Guru mengedarkan jadual 2 kepada setiap murid (murid masih berada dalam kumpulan).
     b.Setiap murid menunjukkan langkah pengiraan bagi mendapatkan pecahan setara pada Jadual 2 dan membandingkan nilai-nilai pecahan tersebut dengan menggunakan frasa lebih besar daripada, kecil daripada atau sama besar. RUJUK LAMPIRAN 11    


  PENUTUP ( 5 MINIT)
     1.Guru menjalankan perbincangan dalam menyemak jawapan murid. 
2.Guru memastikan murid benar-benar faham akan pengajaran yang disampaikan dengan bantuan tayangan Video Tutorial. 
3.Guru mengedarkan lembaran kerja untuk dilakukan di rumah.


PENREFLEKSI: 


_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________



 

Satu rangkap pantun yang berbunyi :
Daun palas di daun betik,
Disulam dengan si daun celagi,
Perkara asas dalam Matematik,
Tambah, Tolak, Darab dan Bahagi.
























































































0 ulasan:

Catat Ulasan